Jak udekorować stół na komunię w domu

dekoracja stołu na komunii

Zgodnie z przyjętym zwyczajem zaraz po ceremonii Pierwszej Komunii Świętej przybyli goście są zapraszani na poczęstunek. Aby podkreślić wyjątkowy charakter przyjęcia, należy zadbać o jego właściwą oprawę, w tym również o dekoracje stołu komunijnego. Gdy przyjęcie odbywa się w restauracji lub innym lokalu, odpowiedzialność za tą część przygotowań spoczywa na organizatorach. Nieco więcej zachodu wymaga samodzielne przygotowanie stołu w domu na tę uroczystość. Oto kilka gotowych rozwiązań, dzięki którym zadanie to stanie się o wiele prostsze. 

Najważniejsze elementy

Wbrew pozorom wygląd stołu komunijnego ma ogromne znaczenie dla odbioru całego wydarzenia. Oznacza to, że należy zrezygnować z przepychu i wytworności, na rzecz symboliki i elegancji. Zapewnią je nam:

  1. biały obrus – kolor ten nawiązuje do głównych atrybutów całego wydarzenia, jakimi są czystość i niewinność; potęguje jednocześnie wrażenie estetyki, prostoty i powagi;
  2. jednolita klasyczna zastawa – tutaj także wskazany jest kolor biały, który świetnie będzie współgrał ze złotymi lub srebrnymi sztućcami;
  3. świece – mogą stanowić element stroików bądź też znaleźć się w szklanych oprawach;
  4. serwetki – śnieżnobiałe bez nadruków lub zdobione motywem związanym z Pierwszą Komunią Świętą; w ostateczności można też wykorzystać papierowe serwetki w pastelowych odcieniach, ale pozbawione zdobień..

Na komunijnym stole nie powinno też zabraknąć kwiatów. Małe skromne bukieciki wprowadzą przyjazną atmosferę i dodadzą uroku całej oprawie. Można je umieścić w szklanych, niewielkich wazonikach dekorując białymi lub pastelowymi wstążeczkami. Idealnie nadają się do tego celu: stokrotki, fiołki, frezje czy niezapominajki. Ponadto stół można też przyozdobić bieżnikiem, płatkami kwiatów lub girlandami. 


Efektowne dodatki

Przystrajając stół na przyjęcie komunijne, warto też pomyśleć o efektownych dodatkach. Z jednej strony będą one stanowiły urozmaicenie całej oprawy. Z drugiej zaś podkreślą podniosłość chwili. Idealnie w tym celu sprawdzą się wszelkiego rodzaju personalizowane dekoracje komunijne.Wykonane z drewnianej sklejki bądź pleksi, estetyczne i trwałe mogą również posłużyć, jako stylowa pamiątka tego wydarzenia. 

Koła z napisami

Pierwszą propozycję stanowią ozdobne napisy komunijne. Na przykład w postaci ażurowego koła, z wpisanymi w nie: nazwą wydarzenia oraz imieniem dziecka. Dekorację wykorzystujemy, jako element kompozycji kwiatowej – wpiętą w bukiet bądź umieszczoną na sztywnej tkaninie w kolorze białym, beżowym bądź kremowym. Koła mogą też pojawić się nad krzesłem pociechy lub zawisnąć nad stołem – w tym drugim przypadku warto sięgnąć po kilka sztuk ozdób. 

Ozdoby na tort

Chociaż przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej powinno odbywać się w podniosłej atmosferze, nie należy też zapominać o drobnych przyjemnościach, jak na przykład słodki przerywnik, czyli tort. On także powinien być odpowiednio przystrojony. Bardzo pomocne będą w tym celu stylowe i oryginalne napisy na tort komunijny na piku. Wykonane z drewna bądź pleksi. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Toppery mogą przybrać postać klasycznego napisu: Nazwa wydarzenia i imię dziecka. Jednak słodki wypiek będzie się o wiele efektowniej prezentował, gdy przyozdobią go ażurowe toppery z napisami oraz symbolami komunijnymi, takimi jak: gołąbek pokoju (z gałązką oliwną w dziobie) bądź hostia (opłatek). Warto dodać, że ten rodzaj ozdób, doskonale wpisuje się w obecne trendy. Toppery mogą też posłużyć, jako ozdobnik bukietu czy kompozycji z wykorzystaniem świec. Można nimi też przyozdobić kompozycję wykonaną z ułożonych na eleganckiej paterze owoców. 

Topper na pierwszą komunię świętą

Słowem podsumowania: personalizowane ozdoby stołu, bukietu czy tortu komunijnego to ciekawa alternatywa dla drogich i kosztownych dekoracji. Subtelne, pełne symboliki, a jednocześnie rzucające się w oczy napisy nadają całej komunijnej oprawie wyjątkowości. Ciekawie prezentują się również na sesjach zdjęciowych czy filmach z tej uroczystości, a dzięki swojej trwałości mogą zostać z nami na dłużej. Wywołają też uśmiech zadowolenia na twarzy głównego bohatera całego wydarzenia, który z pewnością nie przejdzie obok nich obojętnie.

Dodaj komentarz