Okienko po okienku

Grudzień to w naszej tradycji czas oczekiwania, odliczania do Świąt Bożego narodzenia. Ten zimowy miesiąc jest magiczny dla każdego dziecka. Dni są krótkie, mroźne. Jednak pruszący śnieg, skrzący się w świetle ulicznych lamp, kubek gorącej czekolady i ciepły koc protrafią wprawić nas w przyjemny nastrój. 

Możemy jeszcze bardziej umilić ten czas obdarowując naszych najbliższych kalendarzem adwentowym.  Każdy dzień będzie przyjemniejszy, owiany nutą tajemniczosci. Pomoże odliczać dni do Gwiazdki

Pamiętam, że jako dziecko zawsze w grudniu na ścianie mojego pokoju wisiał kartonowy, kolorowy obrazek z 24 okienkami. Codziennie, tuż po przebudzeniu pierwsze co robiłam, to znalezienie odpowiedniego numerka. Za zamkniętymi drzwiczkami kryła się mała czekoladka. Każda miała odciśnięty inny obrazek. Bucik, gwiazdka, choinka, czy renifer. Największa czekoladka zawsze była 24 grudnia. A było to jednoznaczne z tym, że wieczorem pod choinką znajdę wymarzone prezenty! Ten dzień był zawsze bardzo emocjonujący. Wyczuwalane było napięcie i ekscytacja. Odświętne stroje, zapach piernika i choinki dodatkowo potęgowały te odczucia. 

Kalendarz adwentowy z motywem zimowej wioski i zaprzęgiem Świętego Mikołaja

Zainspirowana wspomnieniami z dzieciństwa, w tym roku stworzyłam dla naszych dzieci kalendarze adwentowe. Pomógł mi w tym zestaw do stworzenia kalendarza adwentowego DIY od Lovely Things. W komplecie otrzymujemy drewnianą tabliczkę z wygrawerowanym naszym napisem, komplet kraftowych papierowych torebek, wraz z cudnymi gwiazdkami na których wygrawerowano liczby od 1 do 24 oraz sznurek w świątecznych kolorach.

Papierowe torebeczki wypełniłam nie tylko słodyczami. W niektórych znalazły się także zabawne gumki do zmazywania, mazaki do ozdobienia listu do Świętego Mikołaja i zestawy do stworzenia dekoracji na choinkę. Oczywiście wszystko w mini formie, tak aby zmieściło się w kraftowych papierowych torebkach.

Do każdego prezentu niespodzianki przywiązana jest gwiazdka z liczbą, która wskazuje dzień, w jakim możemy otworzyć pakunek. Niektóre paczuszki zostaną dodatkowo ozdobione żywymi świerkowymi gałązkami i laskami cynamomu. Uwielbiam tą mieszankę zapachową. Od razu przywołuje na myśl świąteczną atmosferę. Pakunki za pomocą sznureczka przywiązałam do tabliczki.

Kalendarz adwentowy z motywem zimowej wioski i zaprzęgiem Świętego Mikołaja

W niektórych paczuszczkach ukryłam także krótkie liściki. Między innymi o takiej treści: 

  • „To już najwyższy czas napisać list do Świętego Mikołaja.”
  • „Upieczemy dziś pierniczki?” i dodałam przepis na pierniki idealne.
  • „Dziś jedziemy wybrać idealną choinkę.”
  • „Naucz się grać lub śpiewać świąteczną piosenkę!”
  • „Narysujesz świąteczny rysunek? A może wytniesz śnieżynkę z papieru.”
Kalendarz adwentowy z motywem zimowej wioski i zaprzęgiem Świętego Mikołaja

Kalendarz Adwentowy symbolizuje czas radosnego oczekiwania. Wywołuje pozytywne emocje, zaskakuje, poprawia humor i uczy cierpliwości. Stawia wyzwania, sprawdza czy „dam radę, czy wytrzymam, czy nie otworzę wszystkiego na raz?”. Warto pamiętać, że kalendarz adwentowy jest już naszym elemnetem przedświąteczenj tradycji. Ale nie jest zarezerwowany tylko dla dzieci. Bez problemy można wykonać taki kalendarz w wersji dla dorosłych, czy jeden wspólny dla całej rodziny. 

Dodaj komentarz